Skip to content ↓

Who's Who

2018/19

SENIOR LEADERSHIP TEAM 

Mr Kevin Atkinson - Head of Lower School / SENCo and Inclusion / Early Years Foundation Stage Phase Leader

Mrs Dee Mcloughlin – Assistant Head of Lower School with responsibility for Key Stage 1 and assessment

Ms Sandra Solanki - Assistant Head of Lower School with responsibility for Key Stage 2 (Years 3 &4) Special Educational Needs (SENCO) & Inclusion Manager
Ms Qudsia Siddique - Deputy Head of Lower School with responsibility for Key Stage 2 (Years 5 & 6)

RECEPTION TEAM 

Mr Joseph Faircloth – R Elm Class Teacher 
Ms Charlene Rhule – R Elm Early Years Educator

Miss Mithusha Yogalingam  – R Oak Class Teacher 

Ms Sharaiah Charles-Alleyne – R Oak Early Years Educator

Ms Tenisha Morgan - R Oak - 1:1 Learning Support Assistant

YEAR 1 TEAM 

Miss  Tenika Antoine  – 1 Ash Class Teacher
Mrs Kinche Ivanova – 1 Ash Teaching Assistant
Ms Emma Duke– 1 Yew Class Teacher
Ms Claire Francis – 1 Yew Teaching Assistant
 

 

YEAR 2 TEAM 

Ms Abbey Li– 2 Holly Class Teacher
Mrs Mihaela Ungureanu– 2 Holly Teaching Assistant

Miss Georgia Brown– 2 Fir Class Teacher
Ms Kharis Corbin – 2 Fir Teaching Assistant

YEAR 3 TEAM 

Mr Thomas Guerin – 3 Beech Class Teacher 
Ms Idile Mohamed – 3 Sycamore Class Teacher
Ms Kinga Rogozinska-Wojcik - 3 Sycamore 1:1 Learning Support Assistant

Ms Tashana  Fennell-Weir- Year 3 Teaching Assistant

YEAR 4 TEAM 

Ms Maria Mazarese – 4 Cherry Class Teacher 
Ms Kelly Mossman – 4 Chestnut Class Teacher

Mrs Neeta Shah – 4  Chestnut Teaching Assistant & 1:1 Support 

Ms Miss Nielab Hashimzay - 4 Cherry Teaching Assistant

YEAR 5 TEAM 

Ms Sheena Patel – 5 Maple Class Teacher
Mrs Edeline Simon – 5 Willow Class Teacher

Mrs Dhiba Malik - 5 Willow 1:1 Learning Support Assistant

 

YEAR 6 TEAM 

Mr Jonathan Etan – 6 Poplar Class Teacher
Ms Clare Fielder – 6 Rowan Class Teacher

Mrs Charulata Parmar – Year 6 Teaching Assistant and Lead Mid-Day Supervisor

Ms Devshi Chandel - 6 Poplar 1:1 Learning Support Assistant

PPA COVER 

Ms Ayesha Shaikh

provided by The Elms Sports

LEARNING SUPPORT TEAM 

Mrs Anita Parmar – Learning Mentor/Attendance Officer/Home – School Liason Officer 

Mrs Charulata Parmar – Speech and Language Teaching Assistant
Ms Kathryn Small - Visiting Speech and Language consultant

SCHOOL OFFICE/ ADMINISTRATION TEAM 

Mrs Lucy Allman – Office Supervisor
Mrs Irene Dickinson – Administrator
Mrs Linda Jones – Administrator

WELFARE OFFICER 

Mr Prince Irshad

CARETAKER 

On Rotation from upper school

SCHOOL MIDDAY SUPERVISORS 

Mrs Mariel Valmoria
Mrs Nadia Rassool
Ms Audrey McHugh

SCHOOL GOVERNORS 

CHAIR OF THE GOVERNING BODY

Dr Donald Palmer

PARENT GOVERNORS

Mr Everton Counsell
Ms Pushpa Mistry
Mr Kamar Rahman
Ms Badrun Chowdhury
Vacancy
Vacancy

LA GOVERNOR

Mr Edward Kafka

TEACHER GOVERNOR

Vacant

SUPPORT STAFF GOVERNOR

Vacant

PARTNERSHIP GOVERNORS

Mr Jonathan Bach
Ms Shila Patel
Ms Kinna Patel
Mr Vivek Luthra

COMMUNITY GOVERNORS

Ms Susan Lawrence
Ms Eileen Ellis
Dr Donald Palmer

TRUST GOVERNORS

Vacancy

HEAD

Ms Beth Kobel

CLERK TO GOVERNORS

Ms Elaine Georghiades

To contact any member of the Governing Body please email: clerk_to_governors@preston-manor.com

SCHOOL COUNCIL REPRESENTATIVES 

Head Boy: Reuel

Head Girl: Savannah

Year 1: 

Year 2:

Year 3:

Year 4: 

Year 5: 

Year 6: