Skip to content ↓

Who's Who

2022/23

SENIOR LEADERSHIP TEAM 

Mr Kevin Atkinson - Head of Lower School  

Ms Qudsia Siddique - Deputy Head of Lower School with responsibility for Key Stage 2 (Years 3,4 5 & 6)

Ms Sandra Solanki - Assistant Head of Lower School with responsibility Special Educational Needs (SENCO) & Inclusion Manager and Early Years Foundation Stage Phase Leader and Key Stage 1 (Years 1&2) 

RECEPTION TEAM 

Ms Sam Sutton– R Elm Class Teacher 
Ms Stephanie Williams - R Elm Early Years Educator

Ms Sharujah Balaraman   – R Oak Class Teacher 

Ms Katerina Sumner - R Oak Early Years Educator

Mr Bevan Akers - R Elm 1:1 Learning Support Assistant

YEAR 1 TEAM 

Mrs Edeline Simon  – 1 Ash Class Teacher
Ms Leyla Bakar -  1 Ash Teaching Assistant

Ms Arwa Bazaid-  1 Ash 1:1 Learning Support Assistant

Mrs Rita Sharma - 1 Yew Class Teacher
Ms Chandni Bakhai  – 1 Yew Teaching Assistant

Mrs Dhiba Malik -  1 Yew 1:1 Learning Support Assistant

YEAR 2 TEAM 

Ms Tenika Antoine  –  2 Holly Class Teacher

Mrs Katie Chalk - 2 Holly  Teaching Assistant

Ms Deborah Paknadel  – 2 Fir Class Teacher

TBC- 2 Fir Teaching Assistant

YEAR 3 TEAM 

Ms Diana Salvador – 3 Beech Class Teacher 

Ms Raeesa Shivji  – 3 Sycamore Class Teacher

Ms Romah Mojhoa - Year 3 Teaching Assistant

Ms Jekita Lalgi - 3 Sycamore 1:1 Learning Support Assistant

YEAR 4 TEAM 

Ms Clare Fielder – 4 Cherry Class Teacher 
Ms Ayan Adan – 4 Chestnut Class Teacher

Ms Kharis Corbin - Year 4 Teaching assistant

Ms Kinga Rogozinska-Wojcik - 4 Cherry  1:1 Learning Support Assistant

Ms Kajal Mehta - 4 Chestnut  1:1 Learning Support Assistant (part time)

YEAR 5 TEAM 

Ms Rukaya Asif – 5 Maple Class Teacher
Ms Natercia Ferreira -Teves– 5 Willow Class Teacher

Ms Claire Francis - Year 5 Teaching assistant

 

YEAR 6 TEAM 

Mr Jonathan Etan – 6 Poplar Class Teacher
Mr Joseph Faircloth  – 6 Rowan Class Teacher

Mrs Katie Chalk - Year 2 Teaching Assistant

 

Ms Charulata Parmar - Year 6 Higher Level Teaching Assistant and Lead Mid-Day Supervisor

PPA COVER 

Music provided by Mrs Charaluta Parmar and Mrs Sara Lannaman-Williams

PE provided by The Elms Sports  led by Dylan Donald

LEARNING SUPPORT TEAM 

Mrs Anita Parmar – Learning Mentor/Attendance Officer/Home – School Liason Officer 

Mrs Charulata Parmar – Speech and Language Teaching Assistant
Ms Anneka Wilson - Visiting Speech and Language consultant

SCHOOL OFFICE/ ADMINISTRATION TEAM 

Mrs Lucy Allman – Office Supervisor
Mrs Irene Dickinson – Administrator
Mrs Linda Jones – Administrator

WELFARE OFFICER 

Ms Sunita Bharj

CARETAKER 

On Rotation from upper school

SCHOOL MIDDAY SUPERVISORS 


 

SCHOOL GOVERNORS 

THE GOVERNING BODY

Dr. Donald Palmer (Chair)

Ms Deborah Sloan (Vice Chair)

Mr Everton Counsell (Vice Chair)

Mr Vivek Luthra (Vice Chair)

Ms Kinna Patel

Mr Jonathan Bach

Ms Susan Lawrence

Ms Shiraz Nasrabadi

Ms Leela Paul

Ms Shahzea Tahir

Mr Rajeev Gulati

Ms Sarah Venebles

Mr James Frater

Ms Archana Chavan

Ms Cherish Denton

Ms Nadir Minar

MEMBERS

Ms Ayesha Braganza

Mr Peter Fanning

Mr Donald Palmer

EXECUTIVE HEAD

Mr Russell Denial

CLERK TO GOVERNORS

Ms Amira Nassr

To contact any member of the Governing Body please email: clerk_to_governors@preston-manor.com

SCHOOL COUNCIL REPRESENTATIVES 

Head Boy:  

Head Girl:  

Year 1:  

Year 2:  

Year 3:  

Year 4:  

Year 5:  

Year 6: